Ako často treba čistiť klímatizáciu v aute?
Počas používania klimatizácie dochádza postupne k jej zanášaniu nečistotami a tým sa vytvára vhodné prostredie pre plesne, mikroskopické huby, baktérie a vírusy. Používaním takto znečistenej klimatizácie si tak môžete privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín, či angínu.
Preto je klimatizáciu optimálne čistiť 2x za rok, minimálne však raz ročne.
Neprečistená klimatizácia môže do interiéru auta vypúšťať až 7-násobne viac baktérií ako sa bežne vo vzduchu nachádza.
Ako správne používať klimatizáciu?
Aby vám klimatizácia vydržala slúžiť čo najdlhšie bez poruchy a bez negatívneho vplyvu na zdravie vám odporúčame:
1. Pred spustením klimatizácie v teplých mesiacoch najskôr rozhorúčené auto vyvetrajte.
2. Teplotu v interíeri auta znižujte postupne, aby organizmus neutrpel šok. V lete by teplotný rozdiel medzi interiérom auta a exteriérom nemal byť viac ako 5°C.
3. Skôr ako auto zastavíte a ukončíte cestu klimatizáciu vypnite, aby sa nazbieraná vlhkosť mohla dostať von z klimatizačného systému.
4. Ak máte manuálnu klimatizáciu, pri ohreve vzduchu v zime zapnite vnútorný okruh – rýchlejšie sa zohreje.
Najčastejšie poruchy klimatizácie v aute:
Ak klíma prestáva chladiť, ide pravdepodobne o nedostatok chladiva. Unikajúce chladivo je možné odhaliť pomocou UV lampy, alebo dusíka, pretože do chladiva sa pridáva kontrastná látka.
Po zapnutí klimatizácia zapácha, je to spôsobené práve nadmerným usadzovaním vlhkosti vo výparníku, ktorý nemá pri častom používaní možnosť vyschnúť. Zápach môže spôsobovať aj príliš zanesený peľový filter.
Vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky, môže ísť o poškodený kompresor, v ktorom koluje olej, ktorý sa postupne opotrebúva.
Ak nie je klíma používaná pravidelne a to aj počas zimy, olej sa usadzuje a po následnom spustení klimatizácie môže dôjsť k poškodeniu kompresora.